Nasıl Yetiştiğini Muhtemelen Bilmediğiniz Sebze Meyveler

[Toplam:3    Ortalama:2.7/5]

Nasıl Yetiştiğini Muhtemelen Bilmediğiniz Sebze Meyveler’in listesini görünce çok şaşıracaksınız. Kakao, tarçın, ananas ve daha pek çoğu nasıl yetişiyor görelim.

Kaynak

1. Kakao

KAKAO
Kakao ağacın gövdesinden çıkan çiçeklerin kavuna benzeyen kocaman meyvelerinin çekirdeğiymiş. Kakao meyvesinin çekirdekleri çok zor işlemlerle toplanıp fermente edilip kurutuluyor.

2. Yer Fıstığı

yerfistigi
Yer fıstığı taşlarla karışık topraklı bir arazi üzerinde gelişigüzel açmış sarı çiçeklere benziyor. Kim der ki bu bitkinin köklerinden tek tek yer fıstığı elde ediliyor.

3. Tarçın

cinnamon-tree
Pek çok tatlı tarifinde ve içeceklerde umarsızca kullandığımız tarçın, görseldeki ağacın kurumuş iç kabuğuymuş.

4. Vanilya

vanilya

Bembeyaz zarif çiçekleri bulunan vanilya, fasülye gibi görünen meyvelerin kurutumuş hali. Bahçeler kimbilir nasıl güzel kokuyordur.

5. Ananas

ananas
Ananasın bu tatlı bodur bitkilerin meyvesi olduğunu biliyor muydunuz? Tanesi neredeyse 1 kilo olan ananas orta boy bir saksıda evlerde bile yetiştirilebilir.

6. Kivi

kivi
C vitamini deposu kivi gelende nemli bölgelerde bayağı bayağı üzüm bağı kıvamındaki tarlalarda yetişiyor. Beyaz çiçekleri yeşil meyvelere, yeşil meyvelerde tüylü, kahverengi ve tatlı kivilere dönüşüyor.

7. Karabiber

karabiber
Karabiber büyük yapraklı bir bitkinin meyvesi. Yaşken Frenk üzümüne benzetilebilir. Bu meyveler kuruyor ve pilavın üzerine bayılarak serptiğimiz karabibere dönüşüyor.

8. Avokado

avokado
Başka bir doğal C vitamini deposu avokado, ülkemizde de artık bulunabilir olmaya başladı. Leziz avokadolar büyük bir ağacın üzerinde sık meyveler olarak yetişiyor.

9. Susam

susam
En çok şaşırdığımız bitkilerden biri susam. Susam bamyaya benzeyen tüylü bir meyvenin tohumu. Meyveler kuruduktan sonra toplanıp kabuğundan ayrılıyor.

10. Kaju Fıstığı

kaju
Kaju fıstığı su kabağına benzeyen bir meyvenin uç kısmı olarak yetişiyor ve zehirli bir kabuğu var. Kuruyemişçilerde kabuklu kaju görmememizin sebebi buymuş demek.

11. Safran

safran
Safran inanılmaz güzel mor çiçeklerin erkek organı. Çiçekler zamanı gelince nazikçe toplanıyor ve safranlar elle tek tek çıkarılıyor. E sonuçta kilosu 20 bin TL!

12. Brüksel Lahanası

bruksellahanasi
Brüksel lahanasını normal beyaz lahananın büyümemiş hali olarak düşünenler hayal kırıklığına uğrayacak ama görüldüğü üzere Brüksel lahanası kalın gövdeler üzerinde minik toplar halinde oluşuyor.

13. Enginar

enginar
Bahçede görsek ‘Ne güzel, ne değişik çiçekmiş’ diyip, koklamaya çalışacağımız enginar, mor renkli çiçeklerin altındaki lezzet çanağı adeta.

14. Kuşkonmaz

kuskonmaz
Kuşkonmazı bir bitki kökü olarak düşünebilirdik ama yapraksız ve topraktan direkt olarak ilginç şekilde çıkıyormuş.

Nasıl Yetiştiğini Muhtemelen Bilmediğiniz Sebze Meyveler listemizi umarız beğendiniz. En çok şaşırdıklarınızı ve daha fazla nasıl yetiştiğini bilmediğimiz bitkileri yorumlara yazmayı unutmayın!

 

 

En Beğenilen