Dünya Üzerinde En Az Döner Ekmek Kadar Meşhur 10 Sandviç

[Toplam:5    Ortalama:3.4/5]

Dünya Üzerinde Döner Ekmek Kadar Meşhur 10 Sandviç . Türkiye’de ‘Ekmek arasında ne yemek istersin? sorusuna verilecek en popüler yanıt elbette DÖNER. Daha ötesi var mı? Bizce yok. Çıtır yarım ekmek arası, ince ince dilimlenmiş nar gibi kızarmış yaprak döner, domates ve patates kızartması…Daha fazla malzemeye kesinlikle gerk yok. Ha bir de biber turşusu olabilir ama o kadar!

Bizim Döner Ekmeğimiz olduğu gibi dünyadanın dört bir yanında, her ülkenin kendine özgü bayıla bayıla yediği sandviçleri de var elbette. Yalnız değiliz yani 🙂 Siz de mutfağınıza yeni lezzetler eklemek ve tat skalanızı genişletmek isterseniz, listemiz sizin için.

Kaynak: https://www.tastemade.com/articles/11-sandwiches-from-around-the-world-as-popular-as-pb-and-j

1. Montreal Tarzı Tütsülenmiş Et Sandviç – Kanada

Dünya Üzerinde Döner Ekmek Kadar Meşhur 10 Sandviç

İşte burada kellifelli bir sandviçen bahsediyoruz. Montreal-tarzı tütsülenmiş et dana döş etinin tuz ve diğer baharatlarla harmanlanıp, 1 hafta bekletilmesiyle oluşuyor. Yığınla ince et dilimi, çavdar ekmeğinin içinde hardal ile servis ediliyor. O kadar büyük bir sandviç ki, nasıl yediklerini gerçekten merak ediyoruz.

2. Bánh Mì – Vietnam

Dünya Üzerinde Döner Ekmek Kadar Meşhur 10 Sandviç

Bu sandviç 1920’lerde bulundu ve 1972’de Vietnam Savaşı’ndan kaçıp Kaliforniya’ya gelen mülteciler tarafından 1972’de ABD’ye getirildi. Bu sandviç Fransız ve Vietnam mutfaklarının etkilerini taşıyor.

Bir Fransız baget ekmeği alın ve içine mayonez, sarımsak ve balık sosu sürüp, kişniş, salatalık, havuç turşusu ve ızgara domuz eti, kızarmış tofu ya da ızgara tavuk koyun. Gayet leziz!

3. Bocadillo – İspanya

Dünya Üzerinde Döner Ekmek Kadar Meşhur 10 Sandviç

İspanya’da 2 çeşit sandviç vardır. Sandviç normal beyaz sandviç ekmeği yapılır. Bocadillo ise somun ekmek arasında dilim olarak değil uzunluk göz önüne alınarak kesilir.

Somun ekmeğin içine ne koyulacağı İspanya’da hangi şehirde olduğunuza göre değişir.Genelde domuz ürünleri kullanılırken, yumurtalı, peynirli ya da balıklı olan çeşitleri de var.

4. Vegemite – Avustralya

Dünya Üzerinde Döner Ekmek Kadar Meşhur 10 Sandviç
biz de yemiyoruz zaten, yüzümüze sürüyoruz demek istiyorlar sanırım :/

Bazılarına çok hoş gelmeyebilir ama Vegemite bira mayasından yapılıyor. Kulağa leziz geliyor değil mi?
Vegemite sandviçleri ve yanında birkaç dilim peynir Australyalılar için geleneksel bir kahvaltı öğünü. Vegemite B vitamini açısından çok zengin de olsa Avustralya’da satılan her 30 kavanoz için dünya çapında yalnızca 1 kavanoz satılıyor. Yani maaelsef pek tercih edilmiyor.

5. Cemita – Meksika

Dünya Üzerinde Döner Ekmek Kadar Meşhur 10 Sandviç

Bu sandviç, gerçekleşen güzel bir rüya gibi. Kızarmış biftek, avokado, beyaz peynir, soğan, çeşitli otlar ve salsa sosu. Ekmeği hafif, pofuduk ve genelde yumurtalı çörek kullanılıyor. Leziz!
Cemita hem ekmeğin hem de sandviçin adı olarak kullanılıyor.

6. Donkey Burger – Çin

Dünya Üzerinde Döner Ekmek Kadar Meşhur 10 Sandviç

İsmi çekici yapmak için mi kastırmışlar diye düşünenler, kusura bakmayın ama hayır! Gayet ekmek arası eşek eti. Genelde soğuk servis edilen, Hebel bölgesinde oldukça sevilen bir sandviç. O kadar seviliyor ki hakkında özlü söz bile var. “Cennette ejderha eti var ama Dünya’da da eşek eti var”. Çok fazla yorum yapmadan, diğer sandviçe geçelim.

7. Arepa – Venezuela

Dünya Üzerinde Döner Ekmek Kadar Meşhur 10 Sandviç

Bu sandviçimiz genel anlamda kahvaltılarda tüketilen bir taco. Arepa aslında kıtır ama dişe gelir darı unu hamuru ve bu harika sandvilerin yapımında büyük rol oynuyor. Aynı zamanda Arepa sandvçin de adı. İçine ne koymak istediğiniz tamamen zevkinize kalmış. Burada önemli olan Arepa kullanmak. Peynir, avokado, biftek ya da didiklenmiş domuz eti. Gerçekten güzel bir kahvaltı alternatifi.

8. Medianoche – Küba

Dünya Üzerinde Döner Ekmek Kadar Meşhur 10 Sandviç

Medianoche’nin çevirisi “gece yarısı”. Bu sandviç genelde akşamları içki içtikten sonra tercih edilen, Havana gece klüplerinde gece yarısından sonra servisi yapılan bir sandviç. Fırınlanmış domuz eti dilimleri, Swiss peyniri, domuz salamı, turşu ve hardal bastırılıp yumurta bazlı yumuşak bir ekmek içine alınıyor. Erimiş Swiss peyniri harika bir kıtırlık veriyor. Havana’da gece klüplerinde içip eğlendikten sonra böyle bir lezzet ile geceyi kapatmak hoş olsa gerek.

9. Vada Pav – Hindistan

Dünya Üzerinde Döner Ekmek Kadar Meşhur 10 Sandviç

Hindistan vejetaryen burgerleri ile pek meşhur malum. Pek çok seçenek arasından Vada Pav Hindistan’da en çok tercih edilen sandviç. Pata ekmeğinin arasında patates köftesi koyularak oluşan Vada Pav ayrıca rendelenmiş hinditan cevizi, sarımdak ve Hint hurması özü ile yapılan hint turşusu ile servis ediliyor.

Sevilen bu sandviç öncelikle düşük gelirli mahallelerde tüketilmiş ancak şu anda ülkedeki en lüks mekanlarda bile bulabilirsiniz.

10. Smörgåstårta – İsveç

Dünya Üzerinde Döner Ekmek Kadar Meşhur 10 Sandviç

Öncelikle, çok eğlenceli bir ismi olduğunu söyleyelim. İkincisi, Türkçe’si “Kek Sandviç” demek, ki bu onu daha da harika yapıyor. Bu kek sandviç çavdar ekmeği ve yumurta, mayonez, zeytin, karides, domuz sosisi, havyar, ya da tütsülenmiş somon ile yapılıyor. Ah İsveç, ne kadar da zevklisin!

Dünya Üzerinde Döner Ekmek Kadar Meşhur 10 Sandviç ‘ten hangisi senin favorin? Biz Meksika sandviçi Cemita’yı favori olarak seçiyoruz. Elbette döner-ekmek’ten sonra 🙂

En Beğenilen