Çilekle İlgili Muhtemelen Bilmediğiniz 6 Şey

[Toplam:3    Ortalama:2.3/5]

Çilekle İlgili Muhtemelen Bilmediğiniz 6 Şey içinde, yerken verdiği mutluluk yok. Baharın gelmesiyle manavlarda minik kıpkırmızı varlıklarıyla içimize kat kat mutluluk veren minnoş çileklerle ilgili vereceğimiz bilgileri muhtemelen şimdiye kadar hiç duymadınız. Çilek antioksidan özelliği ile özellikle ateşli hastalıklar, bayılma ve böbrek taşlarının tedavisinde yüzyıllar öncesinde bile kullanılıyormuş.

1.Dünya üzerindeki en büyük çilek yaklaşık 240 gram olarak tartıldı.

buyuk-cilek

Guinnes Rekorlar Kitabı’na göre en büyük çilek 2015 yılında Japonya’da yetişti. Karşılaştırma yapabilmeniz için söyleyelim normal bir çilek yaklaşık 3 gramdır.

 

 

 

 

2-Çilek ve krema Wimbledon’ın tercihi

cilek-krema

Sosisli sandviç ve basketbol, tavuk kanadı ve futbol, çilek ve? Tenis! 1877 yılından beri Wimbledon tenis turnuvasında çilek ve krema en çok tüketilen yiyecekler. Dondurma teknolojisi henüz yokken, çabuk bozulduklarından çilek yalnızca zenginlerin tüketebileceği bir meyve olarak görülüyordu. Wimbledon turnuvasının tarihi tam çilek sezonuna denk geldiğinden sosyetenin ileri gelenleri krema ve çilekle basit bir tatlı icat edip zevkle tükettiler.

 

3-Dünya üzerindeki en ağır çilekli tart 10 tondu ve 185 metrekare alan kaplıyordu.

cilekli-pasta

Amerika’nın Teksas şehrinde tabiri caizse devasa bir çilekli tart yapıldı. Geleneksel çilek festivali için yapılan bu tart Guinnes Rekolar Kitabı’na 2014 yılında yapılan en büyük çilekli tart olarak girdi. Bu devasa tart 185 metrekare alan kapladı ve yaklaşık 10 ton ağırlığındaydı.

 

 

 

4- Çekirdekleri dışarıda olan tek meyve çilektir.

cilek2

Çilek gül ailesindendir ve çekirdekleri dışarıda olan tek meyvedir. Normal boyuttaki bir çileğin üzerinde 200’e yakın çekirdek olabilir.

 

 

 

 

5-Belçika’da bir Çilek Müzesi vardır.

cilek-muzesi

Çilekle İlgili Muhtemelen Bilmediğiniz 6 Şey’den 5.si de bu çilek müzesi. Wépion kasabası, Belçika’nın çilek başkenti olarak kabul ediliyor. Eski zamanlardan kalma bir kasaba görünümünde olan Wépion’un mikro iklimi, elverişli toprağı çilek yetiştiriciliği için ideal. Bu kasaba çilekleriyle öyle meşhur olmuş ki Musée de la Fraise adında bir çilek müzeleri bile var. Bu müzede çilekle ilgili reçelden, şekere, şuruptan, turşuya her şeyi bulabilirsiniz.

 

6-Madam Tallien çilek suyu içinde banyo yapmaya bayılırdı.

cilek-suyu

Napolyon mahkemesi üyesi Madame Tallien, taze çilek suyu içinde banyo almasıyla bilinirdi. Bunun için de yaklaşık 10 kg çilek kullanıyordu. Ancak bu elbette günlük ya da haftalık bir ritüel değildi. Öyle de olsa kulağa biraz değişik geliyor.

 

 

 

Nasıl ama? Çilekle İlgili Muhtemelen Bilmediğiniz 6 Şey dışında bilip de paylaşmak istediğiniz bilgileri yoruma alalım 😉

En Beğenilen