Bebeklere Verilmemesi Gereken Yiyecekler

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bebeklere Verilmemesi Gereken Yiyecekler’e dikkat edilmemesi durumunda bebeklerde alerji ve sindirim hastalıkları maalesef oluşabiliyor.

Bebekler büyüdükçe, büyüklerin tabaklarındaki yemekleri denemek için can atıyorlar malum. Sizinle aynı yemeği yiyemediğinde ağlamalardan tutun da kendini yerlere atmalara kadar her türlü cambazlığı yapıyorlar 🙂 Yeni tatlar onların merakını daha da cezbediyor ve bu bir süre sonra günlük diyetlerinden şaşıp, onlar için hiç de yararlı olmayan, aksine büyük zararlara sebep olan yiyeceklere yönelmelerine sebep oluyor.

Sizin için hiçbir zararı olmayan pek çok yiyecek, bebeklerin hassas bünyeleri için oldukça zararlı. Bazı yiyecekler boğaza kaçma tehlikesine sahipken, bazıları da bebeklerin henüz gelişmekte olan sindirim sistemleri için tehlikeli.

Bebeklere Verilmemesi Gereken Yiyecekler’den bazıları şöyle;

Bal 🍯❌ 
Bal, Bebeklere Verilmemesi Gereken Yiyecekler içinde birinci sırada. Balın içindeki potansiyel olarak bulunabilecek bakteriler sebebiyle bebeklerin bağırsak sistemi tam olarak gelişmediğinden ciddi besin zehirlenmelerine yol açabiliyor.

Tam Yağlı Süt 🐄❌
Tam yağlı süt anne sütü yerine geçebilecek bir besin değil. Bebek 1 yaşına gelmeden önce kesinlikle anne sütü alternatifi olarak kullanılmamalı ya da mamaların içine eklenmemeli. Bunun sebebi inek sütünün büyümekte olan bir bebeğin ihtiyacı olan mineral, protein, ve vitamin gibi gerekli öğeleri içermemesi. Ayrıca inek sütünde bulunan proteini bebeklerin sindirmesi çok zor. Yoğurt ya da az yağlı peynirler sindirimi daha kolay olan besinler.

Sitrik Asit İçeren Besinler🍋❌
Sitrik asidin yüksek asit değeri 12 aylıktan daha küçük bebeklerin mide yanması ve isilik gibi hastalıklara maruz kalmasına sebep oluyor. Ancak bu tamamen asidite yüksekliğinden kaynaklı, alerji ile herhangi bir ilgisi yok. Ancak bu elbette meyve püresinin içine bir kaşık limon suyu koymaktan doğan hastalıklar değil. Bebeğinizin önüne greyfurt soyup koymayın yeter.

Brokoli❌
Brokoli 6 aylıktan küçük bebeklerde ağrılı gaz sancılarına sebep olabiliyor. Brokoli pek çok yetişkinde bile gaz problemi yaratırken, minik bir bebeğin çok kolay sindirmesini bekleyemeyiz, değil mi?

Büyük Lokmalar 🍪❌
Bezelye tanesinden daha büyük lokmalar içeren bir yiyecek bebeklerin boğazına kaçabiliyor. Bu sebeple havuç, kereviz, yeşil fasulye gibi yiyecekler bebeklere uygun şekilde parçalara ayrılıp ya da püre haline getirilip pişirilerek verilmeli. Domates, karpuz ya da kavun gibi meyveler bezelye tanesi büyüklüğünde kesilip bebeklere yedirilebilir.

Küçük ve Sert Yiyecekler 🍭❌
Sert şekerler, boğaz pastilleri, ceviz, fındık, patlamış mısır gibi yiyecekler bebeğiniz için boğulma riskinin en fazla olduğu yiyecekler. Bu yiyecekler size yutması kolay gibi görünebilir ama küçük ve sert yiyecekler bebeğin soluk borusuna kaçıp enfeksiyona sebep olabilir.

Yumuşak ve Yapışkan Yiyecekler❌
Marshmallow ya da jelibon gibi yiyecekler bebeklerin soluk borusuna kolayca kaçabilecek yiyecekler arasında.

Pastörize Edilmemiş Peynir❌
Bebeklere Verilmemesi Gereken Yiyecekler ‘den biri de pastörize edilmemiş peynir, içindeki bakteri oranı sebebiyle bebeklerde gıda zehirlenmesine yol açabilir. Marketlerde satılan peynirler genelde pastörize ürünlerdir, ancak bilmediğiniz bir markayı almadan önce mutlaka ambalajını okumanızı öneririz. Ayrıca ‘benim yavrum organik yesin, organik içsin’ diye düşünüp pastörize edilmemiş köy sütü, köy peyniri ve benzeri gıdaları bebeklerden uzak tutun.

Karides, Yengeç, Istakoz ve Deniz Kabukluları 🍤❌
Ailede herhangi birinde deniz kabuklusu alerjisi varsa, bebeğinizde de olabilir. Bu durumda doktorunuza danışıp, bebeğiniz için uygun bir yemek planı çıkarmasını isteyin.

İşlenmiş Et Ürünleri
Salam, sucuk, sosis ve benzeri işlenmiş et ürünleri, içlerindeki bakteri sebebiyle bebeklerde gıda zehirlenmesi ve bağırsak kurduna sebep oluyor. Yetişkinlerin bile sıklıkla tüketmemesi gereken bu yiyecekleri bebeklerinizden olabildiğince uzak tutun.

Gazlı İçecekler🍹❌
İster inanın ister inanmayın, henüz yaşını bile doldurmamış bebeklere Mc Donald’s menüsü ile kola içirenler var. Aklımız almıyor, hiç bir şey diyemiyoruz. İster diyet olsun, ister normal, gazlı içecekler kesinlikle herhangi bir besin değeri içermiyor. Yalnızca bebeğinizin yumuşacık narin bedenine şeker ya da kimyasal tatlandırıcı yüklemiş oluyorsunuz. Ayrıca gazlı içecekler bebeklerin diş minelerine zarar veriyor ve diş çürümesine sebep oluyor.

Evde bebek maması yapımı ile ilgili harika videoları Youtube üzerinden izleyebilirsiniz. Bakınız bir örneği;

 
Bebekleri seviyoruz evet, ama onların sağlıklı gelişimi için sevginin yanında iyi bir beslenme ve bakım da bulunuyor, bu sebeple herkes bilinçli birer ebeveyn olmaya davet ediyoruz.

Evren tüm bebişleri korusun😊

En Beğenilen